Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Programul Rabla 2009 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Programul Rabla 2009  (Citit de 20667 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Ianuarie 08, 2009, 11:51:02 »

În Programul Rabla 2009 vor putea intra maşinile mai vechi de 10 ani

Guvernul a redus de la 12 la 10 ani vârsta maşinilor care pot fi schimbate cu altele noi pe baza primei de 3.800 de lei oferite de stat prin „Programul Rabla” 2009. Decizia a fost luată în ultima şedinţă a cabinetului Tăriceanu. [detalii...]

Cine se poate inscrie la Programul Rabla 2009
De acest program pot beneficia persoanele fizice, proprietari sau moştenitori ai unui autoturism funcţional înmatriculat în România, a cărui vechime depăşeşte 10 ani. Nu are importanta de cand posesorul actual al vehiculului este proprietar! Poate fi de 10 ani sau poate fi de o zi!

Maşina veche urmează să fie radiată, iar, în baza certificatelor de distrugere a autoturismului şi de radiere, proprietarul primeşte o primă de casare în valoare de 3.800 de lei, care va fi virată în contul de trezorerie al producătorului validat la care acesta este înscris pentru achiziţionarea unei maşini noi.

Acte necesare pentru Programul Rabla 2009
Actele cu care proprietarul trebuie să se prezinte la producătorul auto sunt copiile legalizate ale buletinului sau cărţii de identitate, certificatului de înmatriculare al autoturismului uzat, certificatului de distrugere al acestuia şi originalul certificatului de radiere. De asemenea, este necesară nota de acceptare a producătorului. În cazul în care maşina a făcut obiectul unei moşteniri, dosarul trebuie să cuprindă şi o copie legalizată a certificatului de moştenitor.
« Ultima modificare: Ianuarie 30, 2009, 03:27:06 de către Alex » Memorat

Matiz "E-Classe" :p
vasile cojocaru
Vizitator
« Răspunde #1 : Februarie 07, 2009, 11:05:47 »

buna ziua am si eu o masina ford curier de 11 ani functioneaza numai ca farul si tamponul din fata e botit e vreo problema daca ma inscriu cu ea la programul rabla
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #2 : Martie 11, 2009, 09:25:59 »

Iată ce maşini participă la Programul Rabla 2009

Dacia, Renault-Nissan, Hyundai, Opel şi Chevrolet au primit cele mai mari cote în prima etapă a Programului de stimulare a înnoirii parcului auto, denumit şi "Rabla", respectiv 1.731 unităţi fiecare, a anunţat Administraţia Fondului pentru Mediu. [detalii...]
Memorat

Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #3 : Aprilie 26, 2009, 07:18:34 »

Dacia primeşte încă 1.731 de unităţi pentru prima etapă a Programului Rabla 2009

Ministerul Mediului a decis alocarea încă din cadrul primei etape a programului Rabla a unei cote suplimentare de 1.731 de unităţi pentru Dacia, datorită cererii foarte mari din partea populaţiei, a declarat pentru NewsIn, ministrul Nicolae Nemirschi. [detalii...]
Memorat

bogdy007
Vizitator
« Răspunde #4 : Iulie 06, 2009, 07:53:57 »

Cat mai trebuie platit pe langa o "rabla" la achizitionarea unui autoturism Chevrolette Aveo(cash)?  Huh?
Memorat
buzoianu
Vizitator
« Răspunde #5 : August 22, 2009, 09:51:03 »

pentru baiatul cu fordul citeste pe www.rabla.ro la sectiunea intrebari frecvente
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #6 : Septembrie 03, 2009, 01:32:33 »

Programul Rabla faza a treia: maxim trei maşini vechi, pentru una nouă

Ministerul Mediului a anunţat că persoanele fizice şi juridice pot să caseze cel mult trei maşini vechi şi, astfel, să primească până la 11.400 lei ca să-şi cumpere o maşină nouă, în etapa a treia a Programului Rabla 2009. [detalii...]

Comunicat oficial:

#  Programul de stimulare a innoirii Parcului auto national. Principalele modificari aduse vizeaza extinderea programului si la persoanele juridice si introducerea posibilitatii achizitionarii unui autovehicul nou pe baza de tichete valorice, a caror valoare nominala va fi echivalentul primei de casare.Solicitantul, persoana fizica sau juridica, poate cumula maxim trei tichete valorice pentru achizitionarea unui singur autovehicul nou.
Cu privire la propunerea Ministerului Mediului de introducere a tichetelor valorice (ca element de noutate) facem urmatoarele precizari:

* Tichetul valoric se va obtine de catre proprietarul unui autovehicul mai vechi de 10 ani, care este inmatriculat in Romania inainte de 31 decembrie 2006, si care a predat autovehiculul uzat spre casare unui operator economic autorizat, conform prevederilor legale, sa desfasoare activitati de colectare a vehiculelor scoase din uz, obtinand in acest sens un certificat de distrugere.
    * Tichetele valorice sunt destinate exclusiv cofinantarii achizitiei unui autovehicul nou, putandu-se utiliza in acest scop contravaloarea cumulata a unui numar de maxim 3 tichete valorice.
    * Detinatorul tichetului valoric poate fi altul decat proprietarul autovehiculului predat spre casare.
    * Pentru persoanele juridice tichetele valorice se elibereaza distinct de cele pentru persoane fizice, iar utilizarea acestora se face numai in scopul achizitionarii de autovehicule noi pentru persoane juridice.
    * Persoanele juridice nu pot achizitiona autovehicule noi in nume propriu utilizand tichete valorice emise pentru persoane fizice
    * Acelasi regim se aplica si persoanelor fizice.

# Programul de stimulare a parcului national de tractoare si masini agricole autopropulsate.
Incepand cu 1 ianuarie 2010 se instituie acest program care se adreseaza atât persoanelor fizice cât si juridice care doresc sa achizitioneze o masina agricola în schimbul scoaterii din circulatie a unui vehicul mai vechi de 10 ani. În cadul acestui program, Ministerul Mediului propune acordarea unei prime de casare de 17.000 lei, dar care sa nu depaseasca 50% din pretul de achizitie al vehiculului nou, ce urmeaza a fi achizitionat, in cazul persoanelor fizice, si 40% in cazul persoanelor juridice.

sursa: M. Mediului
Memorat

barbulescu adrian
Vizitator
« Răspunde #7 : Septembrie 23, 2009, 02:00:48 »

am o dacie din 2001 si as vrea sa o dau la program rabla. am pierdut talonul si as vrea sa stiu daca se poate da la rabla si fara talon. am cartea masini. se poate doar cu aceasta?
Memorat
Budeanu
Vizitator
« Răspunde #8 : Octombrie 13, 2009, 03:19:45 »

Buna ziua! As dori sa dau si eu un anunt. Am o masina Dacia Papuc pe care as dori sa o dau cuiva care ar dori sa-si schimbe masina prin programul rabla dar nu are masina veche pe care sa o dea in schimb. Cer  85% (negociabil) din banii oferiti de la Remat. Daca cunoasteti pe cineva care ar dori sa-si schimbe masina prin acest program si este dispus sa facem acest schimb ma poate contacta la numarul de telefon 0755.85.80.89 Diana Budeanu
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #9 : Noiembrie 10, 2009, 11:54:14 »

De astăzi, firmele pot lua maşini prin programul Rabla

Persoanele juridice vor putea să cumpere autoturisme şi autoutilitare uşoare noi prin intermediul programului Rabla, în condiţiile în care, astăzi, a fost publicată în Monitorul Oficial modificarea legislaţiei referitoare la acest program. [detalii...]
Memorat

giani
Vizitator
« Răspunde #10 : Ianuarie 07, 2010, 02:55:06 »

nu esti fraiera deloc........
Memorat
marian
Vizitator
« Răspunde #11 : Ianuarie 08, 2010, 03:14:09 »

in aceiasi situatie sunt si eu .Mi sa furat actele printre cere si talonul ,asi vre sa stiu si eu daca se poate fara talon sa predau masina in programul rabla si daca este obligatoriu ITP valabil?
Memorat
anton
Newbie
*

« Răspunde #12 : Februarie 15, 2010, 04:50:55 »

Cumpar 3 tichete pentru programul rabla UURRRGEEENNTT

Ofer max 1000 lei sau 250euroi Shocked Lips Sealed
Memorat
anton
Newbie
*

« Răspunde #13 : Februarie 15, 2010, 04:54:41 »

cumpar urgent 3 tichete pentru rabla  Shocked

ofer max pe buc 1000 lei sau 250euro Help Help Help Help Help Help Help Help Help Help Help
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Programul Rabla 2009
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -