Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Programul Rabla 2010 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Programul Rabla 2010  (Citit de 21850 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Februarie 16, 2010, 02:12:33 »

Boc: Programul Rabla 2010 începe pe 20 februarie

Premierul Emil Boc a declarat că Programul de înlocuire a parcului auto, denumit "Programul Rabla", va începe pe 20 februarie 2010, şi începând cu această dată persoanele fizice şi firmele îşi vor putea înlocui maşinile uzate cu altele noi. [detalii...]

Înscrierea persoanelor fizice în Programul Rabla 2010, pas cu pas

1. Clientul care doreşte achiziţionarea unui autovehicul nou prin "Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional pentru anul 2010" trebuie să îndeplinească una din cele două condiţii enumerate mai jos:
    * deţine calitatea de proprietar (proprietatea autovehiculului poate fi dovedită astfel: adresa din actul de identitate să corespunda cu cea din talonul autovehiculului uzat sau sa prezinte după caz: actul doveditor în cazul unei moşteniri - atunci când există mai mulţi moştenitori este obligatorie procura notarială -, certificatul de căsătorie sau documentul ce atestă schimbarea numelui sau prenumelui sau actul care dovedeşte schimbarea adresei de domiciliu sau reşedinţă) şi intenţionează să obţină tichetul valoric de la un colector în vederea achiziţionării unui autovehicul nou prin programul de casare;
    * nu deţine calitatea de proprietar dar intenţionează să obţină tichetul valoric de la un proprietar ce a casat un autovehicul vechi, în vederea achiziţionării unui autovehicul nou prin Programul Rabla 2010; obligatoriu pe lângă tichetul valoric clientul va primi de la proprietar şi documentele aferente dobândite în urma casării autovehiculului vechi la un colector autorizat;

2. Autovehiculele acceptate spre casare trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
   * prima înmatriculare în România să fie până la data de 31.12.2006 inclusiv;
    * numerele de înmatriculare să fie de tip nou / conform legii în vigoare;
    * să prezinte o vechime de cel puţin10 ani de la data fabricaţiei;
    * să fie autoturism (categoria M1) sau autoutilitară cu o masa maximă de 3,5 tone (categoria N1);
    * autovehiculul uzat dat spre casare trebuie să conţină: motorul, transmisia, trenul de rulare, caroseria, şasiul, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor vehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie;

3. După publicarea pe site-ul Administraţiei Fondului pentru Mediu www.afm.ro a listei dealerilor autorizaţi să comercializeze autovehicule prin „Programul rabla 2010” clientul se va prezenta la un colector autorizat în vederea predării autovehiculului vechi spre casare, conform celor menţionate la punctul 2.

Colectorul eliberează proprietarului certificatul de distrugere al autovehiculului uzat precum şi tichetul valoric de 3.800 lei în baza prezentării actelor ce dovedesc condiţiile impuse la punctele 1. si 2. atât în original cât şi în copie. Actele în copie vor fi marcate “Conform cu originalul” şi se vor arhiva la colector.

4. După obţinerea certificatului de distrugere şi a tichetului valoric clientul se prezintă la serviciul comunitar / regim de permise de conducere şi înmatriculare autovehicule cu certificatul de distrugere şi cel de înmatriculare al autovehiculului uzat în original pentru eliberarea certificatului de radiere din evidenţa circulaţiei a autovehiculului uzat dat spre casare.

În prealabil clientul are obligaţia să obţină copii legalizate atât după certificatul de distrugere cât şi după cel de înmatriculare al autovehiculului uzat, acte necesare înscrierii la un dealer acceptat în Programul Rabla 2010 pentru achiziţionarea unui autovehicul nou.

5. Clientul se va prezenta la unul din dealerii acceptaţi în Program cu următoarele documente:

* actul de identitate al proprietarului, în copie şi original;
    * tichetul valoric / tichetele valorice, în original;

Observaţie: Pentru achiziţionarea unui autovehicul nou prin “Programul Rabla 2010” se pot folosi maxim 3 tichete valorice. Orice tichet valoric poate fi depus la un dealer acceptat în Program în vederea achiziţionării unui autovehicul nou până cel târziu la data înscrisă pe cuprinsul său.

* certificatul de înmatriculare al autovehiculului uzat, în copie legalizată;
    * certificatul de distrugere al autovehiculului uzat, în copie legalizată;
    * certificatul de radiere din evidenţa circulaţiei al autovehiculului uzat, în original;
    * declaraţia pe proprie răspundere, în forma autentificată de notarul public, prin care proprietarul îşi exprimă în mod explicit opţiunea de a achiziţiona autovehiculul nou la sfârşitul perioadei de leasing, în cazul în care vânzarea se va face în baza unui contract de leasing financiar.

GHID DE FINANŢARE a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 921 din data de 29 decembrie 2009
(fisier PDF)
« Ultima modificare: Februarie 17, 2010, 05:11:24 de către Alex » Memorat

Matiz "E-Classe" :p
Mihai2009-ro
Vizitator
« Răspunde #1 : Februarie 23, 2010, 10:51:34 »

Persoanele juridice pot veni in program cu tichetul lor si cu inca unul de le persoana fizica? Sau Persoana fizica se poate prezenta cu tichetul ei si cu un tichet de la o persoana juridica?

Boc: Programul Rabla 2010 începe pe 20 februarie

Premierul Emil Boc a declarat că Programul de înlocuire a parcului auto, denumit "Programul Rabla", va începe pe 20 februarie 2010, şi începând cu această dată persoanele fizice şi firmele îşi vor putea înlocui maşinile uzate cu altele noi. [detalii...]

Înscrierea persoanelor fizice în Programul Rabla 2010, pas cu pas

Lips Sealed
« Ultima modificare: Februarie 23, 2010, 12:23:40 de către Alex » Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #2 : Februarie 23, 2010, 12:28:30 »

tichetele valorice sunt de un singur fel, vezi poza de mai jos
Fisiere atasate: Programul Rabla 2010 - programul-rabla-2010-5m.jpg (37.39 KB, 519x306 - văzut 1289 ori.)
Memorat

Matiz "E-Classe" :p
sebesan
Vizitator
« Răspunde #3 : Februarie 23, 2010, 04:29:29 »

am si eu o intrebare. toate masinile care vreau sa le dau la rabla trebuie fie acelasi propietar de exemplu doar una e pe numele meu iar celelalte nu dar am actele lor cu numele fostului proprietar ce trebuie facut in acest caz?
Memorat
eduard
Vizitator
« Răspunde #4 : Februarie 28, 2010, 02:11:15 »

Aviz amatorilor de pe piata neagra: am auzit ca un cupon se da cu 500 de euro. Intrebarea mea este: cine-i fraier sa dea 500? Euro incepe sa creasca iar. La treaba asta se scutesc doar 400 de euro. Deci proprietarul rablei ramane cu mai mult decat jumatate, fiindca cuponul are o valoarfe de aproximativ 900 euro.
Memorat
vasile 2222
Newbie
*

« Răspunde #5 : Martie 09, 2010, 01:32:01 »

salut am si eu o intrebare dak propietarul masini a decedat poate sa predea masina sotia fara a mai face succesiunea mentionez ca sunt 2 mostenitori legali sotia si fiul
Memorat
danutzvd
Newbie
*

« Răspunde #6 : Aprilie 16, 2010, 05:04:56 »

Stie cineva daca trebuie sa fie platit impozitul la zi....eventual daca trebuie sa fie platit si RCA la zi ....
Memorat
catalliin
Vizitator
« Răspunde #7 : Iunie 08, 2010, 05:33:43 »

sa ne cacam in el de program rabla ca oricum nu avem bani de masini noi ...eventual o sa ne apucam de alte activitati care n/o sa placa uniunii europene de cacat cum asr fi activarea in organizatiile de extremna dreapta si multe altele periculoase pt cacatii de europisati
Memorat
DORU 1848
Vizitator
« Răspunde #8 : Decembrie 13, 2010, 10:36:20 »

Cumpar 1 voucher- plata pe loc-1000 ron-pina la data de:26.12.2010
Pret: 200 EURO
CUMPAR 1 SINGUR VOUCHER-RABLA 2010- OFER 1000 RON PLATA PE LOC. CUMPAR ACEST VOUCER PINA LA DATA DE 26.12.2010. MAI TIRZIU NU MAI AM NEVOIE DE EL. DEOARECE DUPA 1 IANUARIA 2011 INTRA IN VIGOARE TAXA AUTO DE MEDIU- SI NE OMOARA LA BUZUNAR
Memorat
florindedu
Vizitator
« Răspunde #9 : Decembrie 20, 2011, 02:22:04 »

am si eu o dacia nova Am radiato recent dar masina nu este pe numele meu Exista vreo sansa sa pot obtine un tichet rabla doar cu copia actului de identitate al vechiului proprietar? cum procedez?(plecat peste hotare)
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Programul Rabla 2010
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -