Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Romanii nu mai au nevoie de Carte Verde! 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Romanii nu mai au nevoie de Carte Verde!  (Citit de 5080 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Iulie 10, 2007, 08:20:21 »

Citat
Autovehiculele din România şi Bulgaria nu vor mai avea nevoie de Carte Verde, începând cu 1 august, pentru circulaţia în alte state ale Uniunii Europene, a declarat comisarul bulgar al UE, Meglena Kuneva.

Decizia a fost luată, luni, de Comisia Europeană. Prin decizia Comisiei, din 1 august 2007, statele membre UE trebuie să întrerupă controalele pentru Carte Verde ale autovehiculelor cu numere de România şi Bulgaria.

Ca rezultat al acestei decizii, autovehiculele din România şi Bulgaria nu vor mai fi obiect al unui control special de frontieră asupra RCA-ului. Alt efect practic este că mecanismele de compensare sub directiva 26/2000 se vor aplica în eventualitatea unor accidente rutiere.

Mda, ce veste bună! Tocmai mi-am plătit un RCA "umflat" şi forţat la Ţiriac (deh.. maşina în leasing te obligă la nişte chestii total aberante) - 400 lei pentru un Matiz  Cry , RCA care conţine şi Cartea Verde chiar dacă nu vreau să ies din ţară cu maşina, sunt obligat s-o plătesc. Şi acum, colac peste pupăză, nu mai e nevoie de Cartea Verde!!!!!!!

Trăim în România....  Lips Sealed
Memorat

Matiz "E-Classe" :p
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #1 : Iulie 10, 2007, 04:04:18 »

Trebuie sa te obisnuiesti...Eu am platit mai putin - 380 lei un RCA pe un an la Ardaf....Tot cu carte verde....!
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Romanii nu mai au nevoie de Carte Verde!
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -