Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: S-a schimbat CODUL RUTIER! 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: S-a schimbat CODUL RUTIER!  (Citit de 7702 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Iunie 29, 2007, 12:41:04 »

Ieri, fără prea mult „tam-tam”, Guvernul a aprobat prin Ordonanţă de Urgenţă modificările propuse de Ministerul Internelor şi Administraţiei.

Oare numeroasele dezbateri publice pe această temă (a noului Cod Rutier - intrat în vigoare la 1 decembrie 2006) şi numeroasele nemulţumiri ale şoferilor (şi nu numai) au dat în sfârşit roade?

Informaţii Auto a publicat integral comunicatul referitor la aceste modficări, dar să le luăm pe rând (pe cele mai importante şi mai controversate) şi să le comentăm puţin:

Permisul nu mai trebuie preschimbat în cazul schimbării domiciliului - asta e bună.. mai ales dacă avem „n-şpe mii de case” :d

Acum suntem obligaţi să înmatriculăm vehiculul pe numele nostru pentru a fi luat în evidenţă. Deci cei cu leasing şi cumpărătorii de maşini second au o cheltuială în plus. Dar „big-brother” (a se citi Fiscul) trebuie să ştie ce are fiecare în posesie.  Wink

Trecem la viteza maximă: noile reglementări spun că vitezele maxime admise în afara localităţilor vor fi putea fi stabilite de administratorul drumului, dar nu mai mult de 80 km/h - excelent! Viteză cât încape! Chiar în unele localităţi se poate merge cu mai mult de 50km/h, având în vedere că există porţiuni de şosea cu mai multe benzi şi vizibilitate maximă. Dar pe timpul nopţii? Multe localităţi nu sunt iluminate public de nici un fel, iar pe aici mişună tot felul de „animale domestice”. Că, de’.. aşa e „fermierul nostru” - se mai ocupă şi cu creşterea animalelor. Nu mai zic de mijloacele de transport tradiţionale - nesemnalizate! Aici o sa fie „amuzant”. Eu cred că va creşte numărul accidentelor pe aceste tronsoane, care vor avea limita de viteză mai mare decât 50 - 60.  Cry

Prin noile modificări rutiere, este prevăzută în sfârşit „gestionarea evenimentelor rutiere uşoare” - conceptul „o dai la pace cu celălalt, fără implicarea poliţiei”. Asta cu siguranţă va descongestiona birourile din cadrul „constatări” ale Secţiilor de Poliţie.

Spre final, o prevedere cu care eu sunt întru totul de acord şi abia aşteptam să fie reglementată: sancţionarea celor care folosesc, nejustificat, luminile de ceaţă! Fără alte comentarii.  Grin

În final, nimic despre detectoarele de radar. Deci, încă o dată, „dă-i viteză!”.  Lips Sealed

Citat
„Noile prevederi vor intra în vigoare la data publicării Ordonanţei în Monitorul Oficial, cu excepţia constatării amiabile care va putea fi pusă în aplicare dupa intrarea în vigoare a Legii privind asigurările”
au precizat oficialii de la Interne.
« Ultima modificare: Iunie 29, 2007, 12:57:37 de către Alex » Memorat

Matiz "E-Classe" :p
Nitsoc
Newbie
*

« Răspunde #1 : Iulie 03, 2007, 12:21:24 »

Am de pus o intrebare.Din cate am auzit si eu in cazul in care imi schimb domicilul mai trebuie sa schimb si permisul?Banuiesc ca avand inscrise ambele documente codul numeric personal nu mai trebuie schimbat si permisul,o fac cand expira..Am permisul cu o vechea adresa si buletinul cu noua adresa
Memorat
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #2 : Iulie 04, 2007, 07:49:23 »

Citat
Prevederea veche „Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin regulament.” A fost înlocuită cu „Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen.

Deci "La schimbarea de către titular a domiciliului" a dispărut din lege.

Si link-ul catre stirea de pe site
« Ultima modificare: Iulie 04, 2007, 08:27:33 de către Alex » Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #3 : Octombrie 11, 2007, 10:03:08 »

Senatorii au discutat ieri despre modificarea Codului Rutier

Senatorii din Comisia juridică au discutat despre oportunitatea menţinerii examenului de legislaţie rutieră pentru cei ale căror permise au fost suspendate de Poliţia Rutieră, şi, pe lângă aceasta, au propus 60 km/oră viteza maximă în localitate. [detalii...]
Memorat

Matiz "E-Classe" :p
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #4 : Octombrie 23, 2007, 09:09:01 »

Am revenit cu un nou articol despre limita de viteza in localitati si pe sosele patriei.

Intradevar este o idee buna, faptul ca in localitati putem circula cu 60 km/h. Va fi si un trafic mai fluid, cred eu, si poate in acest fel vor reusi si autoritatile locale (Primaria alaturi de Politia Rutiera) sa sincronizeze toate semafoarele. In  Occident acest lucru se face din start, in Romania....dupa ani grei in care injuri zilnic. Si zic acest lucru pt ca in drumul meu zilnic spre casa am sase semafoare, iar viteza cu care trebuie sa circul este de 80km/h ca sa pot sa le prind pe toate pe verde (distanta dintre ele e de maxim 800m si minim 200m iar distanta de la primul la ultimul e de 3 km)! Si nu zic numai de Iasi, zic si de Bacau, Piatra Neamt si alte orase!

Oricum soferii romani merg tare! Chiar foarte tare si foarte putini sunt cei care intradevar respecta zi de zi normele de viteza in localitati sau pe drumurile europene sau nationale! Multi merg cu cel putin 10 km in plus fata de limita, ca ii iarta nenea garcea cu un avertisment!

In fine acum trebuie doar sa mai traim, sa vedem ca legea va intra in vigoare cat mai devreme si sa observam cum se poarta soferul roman in trafic!

Drum fara evenimente pt toti cei ce ne viziteaza Cheesy
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: S-a schimbat CODUL RUTIER!
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -