Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Taxa de poluare auto 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Taxa de poluare auto  (Citit de 20627 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Septembrie 08, 2010, 09:20:14 »

Din 2011, taxa de poluare va fi mai mare pentru maşinile vechi

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a anunţat, marţi, că taxa de primă înmatriculare pentru maşinile vechi ar putea creşte în 2011. În schimb, taxa pentru autovehiculele noi, echipate cu euro 5, ar putea fi mai mică decât în prezent. [detalii...]
« Ultima modificare: Ianuarie 13, 2012, 05:32:06 de către Alex » Memorat

Matiz "E-Classe" :p
andy
Vizitator
« Răspunde #1 : Septembrie 14, 2010, 10:41:17 »

In conditiile in care imi achizitionez o masina (oricare ar fi ea)cu nivel de poluare EURO 5, o inmatriculez in Romania, dar o folosesc NUMAI pe teritoriul Comunitatii Europene, voi plati taxa de poluare? Help
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #2 : Septembrie 20, 2010, 09:46:25 »

pentru orice masina inmatriculata in Romania se plateste taxa auto, indiferent daca/unde circuli cu ea.

Pentru EU5 pana la sf. anului nu se plateste taxa auto.
Memorat

Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #3 : Septembrie 20, 2010, 09:47:04 »

Din 2011 vom plăti taxe auto mai mari

Ministerul Mediului pregăteşte măsuri pentru a reduce poluarea. Pentru o maşină EU5 de 1.400 cmc, taxa auto va fi de 125 de euro, iar pentru una de 3.000 cmc, taxa va depăşi 3.600 de euro. Posesorii de maşini hibride şi electrice vor fi premiaţi. [detalii...]
Memorat

Oprea Gabriel
Vizitator
« Răspunde #4 : Octombrie 11, 2010, 07:44:23 »

as dori sa aflu taxa auto modificata in 2011 se va aplica masinilor introduse in tara in 2010 si care nu au fost matriculate inainte de 2011?
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #5 : Noiembrie 25, 2010, 10:13:00 »

Laszlo Borbely: Taxa auto va creşte cu 25-50% de la 1 ianuarie 2011

Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, a anunţat, miercuri, la Cluj, că taxa auto va fi majorată de la 1 ianuarie 2011 cu 25 până la 50 de procente pentru a limita invazia de maşini second hand. [detalii...]
Memorat

nicodan75
Newbie
*

« Răspunde #6 : Decembrie 16, 2010, 03:45:59 »

as dori sa stiu care va fi taxa de poluare pt un f focus din2000

Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #7 : Decembrie 23, 2010, 10:45:40 »

Guvernul a votat noua taxă auto 2011, mai mare cu 45-50%

Modificările taxei auto, aprobate joi de guvern, prevăd aplicarea acesteia de la 1 ianuarie 2011 şi pentru maşinile Euro5, cuantumul taxei fiind cuprinsă între 40 şi 1.867 euro, în funcţie de capacitatea motorului şi vechimea vehiculului. [detalii...]
Memorat

Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #8 : Ianuarie 06, 2011, 11:50:03 »

Vezi aici cât este taxa auto 2011 pentru cele mai vândute maşini din România

Cele mai economice maşini noi vor plăti o taxă de poluare de 50 de euro de la 1 ianuarie, în timp ce pentru maşinile cu motoare de peste 4,0 litri, cum este cazul limuzinelor Audi A8 sau Mercedes-Benz S-Class, taxa auto urcă până la aproape 1.900 de euro. [detalii...]
Memorat

marius78
Newbie
*

« Răspunde #9 : Ianuarie 14, 2011, 11:07:03 »

puteti sa-mi indicati un calculator  pt taxa  auto 2011 mai relevant care aiba valorile taxei si pt camioane.
Memorat
Riti
Vizitator
« Răspunde #10 : Februarie 18, 2011, 12:51:18 »

daca tot am intrat in ue de ce mai avem taxa de mediu doar suntem in comunitate nici nu ar trebui sa le mai inmatriculam numai noi ramani suntem prosti ca nu zice nimeni nimic public daca sar scoate taxa auto ar fi super ar avea toti masini aceptabile!!!!!!!!!
Memorat
Coltuc Marius
Vizitator
« Răspunde #11 : Martie 25, 2011, 12:23:24 »

Rezultatele petitiei “Stop taxei de poluare”  2011!

Persoanele care detin sau doresc sa-si achizitioneze o masina la mana a doua trebuie sa aiba in vedere faptul ca achitarea taxei de poluare in unele cazuri nu este obligatorie.

Avocat Coltuc Marius, reprezentantul Casei de avocatura Coltuc, afirma urmatoarele: “Sansele de reusita sunt foarte mari, avand in vedere faptul ca exista precedente create, mai exact, taxe recuperate in multe judete din tara chiar de catre avocatii colaboratori ai  cabinetului de avocatura Coltuc.”

Rezultatele petitiei “Stop taxei de poluare!”
Pentru a veni in ajutorul celor care isi doresc sa recupereze sau sa evite taxa de poluare C.A. Coltuc a creat petitia “Stop taxei de poluare!” pe site-ul petitieonline.ro si din 05.01.2011 pana acum s-au strans 372 de semnaturi.

Av. Coltuc Marius aminteste ca si pe grupurile cu acelasi nume-“Stop taxei de poluare”- de pe Yahoo, Google si Facebook am avut rezultate pozitive. Numai pe grupul de pe Facebook s-au strans 256 de membri si zeci de mesaje.

Ce a facut Casa de avocatura Coltuc
In acest interval de timp numarul dosarelor pentru recuperarea sau evitarea taxei de poluare s-a dublat, iar procentul de reusita a crescut spre 99%.
De asemenea, s-au castigat mai multe taxe in diferite judete ale tarii.
Daca doriti sa aflati mai multe detalii despre actiunile intreprinse de Casa de avocatura Coltuc pana in acest moment, puteti intra pe grupul de pe Facebook, unde veti gasi toate aparitiile si documentele pe aceasta tema.  

Ce ne propunem
Casa de avocatura Coltuc isi propune ca pana la sfarsitul lunii aprilie sa depuna o cerere pentru modificarea legii cu privire la taxa de poluare.
“Putem spera la o schimbare legislativa daca reusim sa strangem 50.000 de semnaturi!”, ne spune Av. Coltuc Marius.

Fondata in anul 2005, dupa o indelungata experienta in domeniu, Casa de Avocatura Coltuc a reusit sa se integreze pe deplin in piata juridica din Romania, oferind clientilor sai servicii profesionale prompte si eficiente. Departamente: recuperari creante, litigii, consultanta, registrul comertului, marketing si relatii cu clientii.

Pentru detalii:
Av. Coltuc Marius Vicentiu
avocat@coltuc.ro
0745.150.894

Memorat
revolutionarul
Vizitator
« Răspunde #12 : Aprilie 16, 2011, 05:54:40 »

Fratilor dar chiar nu se mai face nimic cu taxa asta improvizata de hoti fara motiv si fara un argument intemeiat si inesplicabil.Am un Jaguar S-type din 2005 care a iesit la RAR euro 3 imposibil comenteaza cei de la jaguar deoarece masina indeplineste toate normele euro4.Si oricum nu asta este problema pentru ca oricum era mare si taxa pentru euro 4 pe care eu nu o vad legala din nici un punct de vedere.Platim taxa primariei anual zeci de milioane pentru o masina cu motor mai mare,platim rovineta,platim benzina la preturi exagerate,platim RAR,si multe alte cheltuieli.Cu ce deranjeaza Jaguarul meu si cat fum poate el sa scoate de 6 mi de euro care imi impune statul roman sa platesc taxa.Oare fabricile care polueaza cu adevarat platesc miliarde de euro?Taranii aia care taie zilnic padurile platesc milioane de euro? Daca tot vor sa protejeze mediul eu zic ca au multa treaba de facut si sa ne lase pe noi in pace ca nu asta era scopul poluarii si distrugeri planetei.Guvernanti nu se mai dau jos din S 500 si motoare foarte mari.Oare si ei au platit taxa??? Haideti sa facem ceva cu nenorocitii astia.
Memorat
sorinel
Vizitator
« Răspunde #13 : Aprilie 22, 2011, 11:01:56 »

ai mare dreptate dar din pacat ei ne conduc,nenorocitii astia care ne-au distrus din toate punctele de vedere.ne scot banii din buzunare "legal"in loc sa ne ajute,sa ne faciliteze  pt ca nu oricine isi permite sa isi cumpere o masina noua,dar macar pe aia uzata care ne-o permitem sa o putem inmatricula,fara sume exorbitante.cred ca mai bine ar fi sa ne conduca uniunea europeana!
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #14 : Mai 20, 2011, 03:17:16 »

Guvernul modifică din nou taxa auto

Guvernul va modifica legislaţia privind taxa auto în acord cu decizia Curţii de Justiţie a Uniunii Europene. Cel mai probabil, modificările vor fi adoptate în şedinţa de Guvern de săptămâna viitoare. Vezi ce variante are Guvernul pentru taxa auto. [detalii...]
Memorat

Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #15 : Mai 30, 2011, 03:06:14 »

Oficial: Taxa auto se extinde şi la maşinile deja înmatriculate

Coaliţia de guvernare a aprobat, luni, în şedinţă, extinderea taxei auto şi pentru maşinile înmatriculate înainte de 1 ianuarie 2007, la vânzarea acestora, urmând ca Guvernul să decidă modificarea în şedinţa de miercuri. [detalii...]
Memorat

George
Vizitator
« Răspunde #16 : Iulie 25, 2011, 04:41:39 »

ai mare dreptate dar din pacat ei ne conduc,nenorocitii astia care ne-au distrus din toate punctele de vedere.ne scot banii din buzunare "legal"in loc sa ne ajute,sa ne faciliteze  pt ca nu oricine isi permite sa isi cumpere o masina noua,dar macar pe aia uzata care ne-o permitem sa o putem inmatricula,fara sume exorbitante.cred ca mai bine ar fi sa ne conduca uniunea europeana!

Taxa de poluare e o tampenie sa cumparam loganuri. La Daciile din anii 80 si la alte harburi nu se uita. pentru placerea condusului sa isi cumpere oare toata lumea masini noi in 3 cilindri? Am mers cu o masina mica -euro 5 si 10% imi ia in oras. Un BMW seria 3 din '95 consuma 8%. iar noxele vin de la fabrici si uzine, de la paduri taiate cum s-a zis mai sus, nu de la cativa oameni care chiar apreciaza masinile puternice dar nu au bani sa isi cumpere masini cu motor mare euro5. Vor sa mai ia bani si nu stiu de unde guvernantii nostri
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #17 : Septembrie 01, 2011, 09:24:51 »

Oficial: Guvernul a redus taxa auto cu 25%

Guvernul a aprobat oficial proiectul de lege privind modificarea taxei auto, iniţiat de Ministerul Mediului şi Pădurilor, care prevede reducerea cu până la 25%, dar şi plata acesteia pentru maşinile înmatriculate înainte de 2007. [detalii...]

Cum recuperezi 25% din taxa auto plătită deja
Memorat

Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #18 : Septembrie 06, 2011, 03:46:10 »

Taxa auto va fi înlocuită de "cartea verde" cel târziu în 2013

Actuala taxă auto de poluare va fi înlocuită, cel târziu din 2013, de "cartea verde": în fiecare an posesorii de maşini îşi vor verifica noxele şi vor plăti în funcţie de cât poluează, a declarat Laszlo Borbely, ministrul Mediului. [detalii...]
Memorat

cip_s2002
Newbie
*

« Răspunde #19 : Ianuarie 24, 2012, 05:31:08 »

AUTOVEHICULE SCUTITE DE LA TAXA:

b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si autovehiculele special modificate in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite 1n Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata., cu modificarile si completarile ulterioare;

ok... se intampla sa am in familie pe cineva cu handicap de cel mai ridicat grad, stie cineva cum trebuie masina modificata sau  ce pasi este nevoie sa urmez pentru a inmatricula o masina evitand taxa?
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Legislatie si Asigurari  |  Subiect: Taxa de poluare auto
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -