Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Subiect: Fiat Bravo 1,4 T-Jet 120 CP vs Seat Leon 1,4 TFSI 125 CP 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Sondaj
Întrebare: Care e mai bun???
Seat Leon
Fiat Bravo

Autor Subiect: Fiat Bravo 1,4 T-Jet 120 CP vs Seat Leon 1,4 TFSI 125 CP  (Citit de 6951 ori)
magarush
Newbie
*

« : Februarie 23, 2008, 08:33:10 »

La care este mai mare rezistenta pieselor?Huh?
Memorat
Dakko
Vizitator
« Răspunde #1 : Martie 09, 2008, 01:15:32 »

Cu siguranta, Seat Leon are o mecanica mai fiabila. Cred ca la aceste motorizari constructorii fac motoarele cu componente mai rezistente decat  de exemplu acelasi motor pe VW touran, asteptandu-se la o utilizare mai sportiva a automobilului, mai ales ca Seat Leon este o masina extrem de dinamica pentru clasa compacta, iar forma caroseriei denota cert sportivitate.
    Desi arata bine pe hartie si desi pentru aceeasi putere, Fiat si in general masinile italiene, sunt parca mai rapide si mai capabile, fiabilitatea lasa de dorit. Personal, tatal meu a avut un Fiat Punto, cu care a circulat rezonabil, si nu mi-am imaginat ca la o masina din mileniul III cu pretentii - totusi nu e Dacia, Clio Simbol sau Tata Indica, sa apara atatea probleme in primii 100000km.  Cu toate acestea, e stabila si dintre toate masinile cu putere in jur de 60CP, e cea mai vioaie din clasa mica - sau cel putin la volan asa pare, chiar daca sasiul nu este la fel de dinamic ca la Ford Fiesta. Cu toate acestea as alege Seat Leon, care este o masina compacta cu un design cum rar intalnesti, cu forme care nu te pot lasa rece, cu mecanica de VW, cu un motor nou de 1.4 turbo excelent adaugat la oferta existenta. Personal, in cazul lui Seta Leon , consider ca motorizarea de baza ar trebui sa inceapa de la acest motor Wink, avand in vedera ca este o masina cu adevarat capabila, iar un motor mai slab nu ar fi suficient pentru a putea profita de ce poate masina.
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #2 : Martie 12, 2008, 09:16:32 »

Eu personal as prefera modelul Bravo, avand in vedere calitatile motorului T-JET si am auzit din surse sigure ca partea electrica la Seat e cam varza  Huh?. Seaturile sunt facute pe platforma VW dar partea electrica e facuta de spanioli...  Roll Eyes
Memorat

Matiz "E-Classe" :p
narcisoi
Vizitator
« Răspunde #3 : Martie 12, 2008, 11:07:14 »

leonul nou a trecut de bolile tineretii , deci toata lumea se asteapta sa fie mai fiabil , spre deosebire  de Bravo despre care inca nu putem sti nimic legat de fiabilitate. Ca si performante, siguranta , preturi Bravo este mai competitiv, dar in genere nu la motorul FIAT apar problemele ci la articulatii care sant prea sensibile pentru drumurile noastre . Asteptam sa apara primii proprietari ce depasesc 50.000 de km cu un Bravo pentru a vedea daca pe langa o masina frumoasa , puternica si cu un pret competitiv (mai ales acum cu 1000 de euro reducere) cei de la Fiat au reusit sa faca si o masina FIABILA (lucru foarte important intr-o tara plina de gropi :d)
PS ... daca reuseti un discount de min. 7% de la dealerul Seat atunci si Leonul incepe sa acumuleze multe puncte in favoarea sa.. daca nu la pretul de lista.... pierde teren (vorba aia.. cate piese schimbi la un bravo VS diferenta pret achizitie... pui in balanta si vezi ce iese) .

BY
Memorat
benzen
Newbie
*

« Răspunde #4 : Aprilie 03, 2008, 01:31:36 »

voi comparati bravo cu junghiul ala de leon??marca seat inseamna golf,polo,lupo  la mana a doua?
Memorat
ady_greu
Vizitator
« Răspunde #5 : Iunie 17, 2008, 07:37:26 »

Cool frate bravo e cu o clasa peste leon excluzand aici leon cupraS normal nu!!!!
Memorat
danutt
Vizitator
« Răspunde #6 : Iulie 07, 2008, 01:26:25 »

Saluty....saptamana viitoare imi vine bravo 1.4 -120cai....pentru intrebari...danuttt2001@yahoo.com.Si care suntetzi din bucuresti ne putem intalni.Bafta
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Subiect: Fiat Bravo 1,4 T-Jet 120 CP vs Seat Leon 1,4 TFSI 125 CP
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -