Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Piese auto, service  |  Subiect: Dezamagit - Service Socom Iasi 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Dezamagit - Service Socom Iasi  (Citit de 16717 ori)
CRyS`
Sr. Member

« : Iunie 22, 2007, 09:38:56 »

Poate ar fi bine ca cei ce au trecut cu masina printr-un service pentru diverse reparatii/schimburi de piese sau pt o banala revizie sa scrie experienta placuta sau neplacuta prin care a trecut.

De ce Service Socom Iasi? Acum ceva timp un taximetrist a avut grija ca de Pasti sa imi faca o bucurie mare, dar foarte mare - sa imi faca un mic tuning de firma. Dupa multe zile pierdute pe la asigurare(dupa acte - multe hartii completate si alte prostii) mi-au dat un accept de a merge in service si sa-mi repar masina pe banii lor. Mi-au intins o lista cu "foarte multe" service-uri din Iasi. Am ales SOCOM IASI. M-am gandit ca e cea mai buna alegere...Dar nu este asa.

Cand am ajuns cu ea in service un anume nenea(nu-i dau nume, prea multa publicitate gratis) mi-a spus ca imi face masina ca noua, mai ceva ca atunci cand a iesit de pe portile Opel. Bucuros mai era el, nu va imaginati. Si atunci mi-am pus incredeea in el. Mi-a mai zis ca sa vin doar cand e gata masina, ca are el grija si ca orice roman m-am simtit si a doua zi m-am dus cu o mica atentie, nah sa iasa bine. Ei deja au desfacut masina sa vada ce e de schimbat si ce piese trebuiesc comandate.

Trece o saptamana trec sa vad care e treaba. Stupoare, ma asteptam sa fie gata macar 30% dar de unde. Motivul invocat: distribuitorul se misca greu. Inghit in sec si plec.

Trec doua saptamani...Aceeasi chestie + au plecat doi oameni in concediu...! Dar spre bucuria mea, aveam "ceva pile" pe la vopsitorie si ma duc si eu sa ma interesez de situatia masinei mele cat nenea sef de service nu era prin zona. Si de aici aflu ca...Sefu de service are "cateva dureri" mai mari si face ce ii place lui. Inghit si plec....

Trece si saptamana 3 si ajung in cea de a patra...Fac iara o tura de service si imi vad masina: GATA! E gata zic eu din prima privire de la 50 m. Cand ma apropii de ea ma insel: faruri montate prost, vopseaua sub orice critica (cred ca daca vopseam cu un spray iesea mai bine). Merg la nenea sefu si il chem si ii arat. Ii explic ca masina o fac pe asigurare, asiguratorul i-a oferit tot sprijinul financiar pentru a o face "ca noua" asa cum imi spunea in primele 5 minute. Dar de unde..el dadea din umeri si tacea in timp ce eu imi bateam capu de masina. Ii explic omului ca vin cu OPC-ul si RAR-ul Iasi. El da din umeri again si ii explic pt ultima data ca daca nu reuseste sa imi faca masina macar 90% din cat era pe orginal nu o ridic si nici bani de la asigurare nu vede si mai vin si cu OPC si RAR. Atunci imi spune sa revin in 5 zile. Bineinteles ca am avut grija sa merg la OPC si RAR si la un post de televiziune local si sa explic ce am patit. Ei ma calmeaza si imi spun ca daca nu se rezolva cum au promis vor merge la fata locului "pt cercetari". Dupa 5 zile lucratoare ma prezint cu cei de la asigurare in service sa imi ridic masina. Cat de cat era facuta mai bine, dar nu spre multumirea mea. Se semneaza actele si plec...Mahnit, suparat, trist. Dar in acest timp am avut grija ca banii sa fie virati foarte tarziu in contul celor de Socom. Au trecut 2 saptamani de cand am ridicat masina si primesc un telefon: "Domnu dar banii nostri cand vor fi virati in cont?" Raspuns: "Cand am sa am chef! Grin!".

Si uite asa mai trece un roman prin service...

Va recomand cu drag alte service-uri din Iasi. Bosh de la Gara sunt de nota 10 +!!!

Ocoliti SOCOM SERVICE IASI!
Memorat
marius
Vizitator
« Răspunde #1 : Noiembrie 02, 2007, 09:58:44 »

fratilor mare dreptate are Crys . Am avut si eu un accident cu masina ( mi-am stricat partea din fata a masinii - un Logan- si am luat RCA tipului vinovat de accident si am fost la asigurari . Avand o asa zisa cunostinta la Socom am ales acest service in speranta ca masina imi va fi gata mai repede . Mi s-a spus ca in 3-4 zile maxim e masina gata . Au trecut cele 4 zile dar masina nu era gata . Au aparaut probleme de genul : din greseala am comandat radiator de Logan 1,6 (al meu era 1,4 ) , am comandat un electroventilator si trebuia sa ajunga cu Cargus-ul la 12 dar datorita faptului ca a ajuns la 13 mecanicul a plecat acasa DEOARECE NU AVEA ALTCEVA DE FACUT !!!!! Pe urma ca nu a ajuns vopseaua , nu a ajuns freonul ..... In concluzie: au trecut 2 saptamani de cand am dus-o in service pt schimbare spoilerului si a 2 radiatoare si masina inca nu e gata .Mi s-a zis ca azi la 14 e gata sigur. Voi vedea. dar fratlior daca pt a schimba doar radiatoarele si spolerul ( cu pila in service ) iti ia 2 saptamani.... ma las de asta . deci e un service  . Fratilor daca puteti evitati service Socom . Nu au pic de respect fata de clientii care datorita lor au si ei ce manca. BATAIE DE JOC
Memorat
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #2 : Noiembrie 02, 2007, 10:46:06 »

Marius, te astept cu un preview astazi-maine referitor la noul Logan reparat in Service Socom! Dupa care te rog sa revii dupa 30 de zile si sa ne spui daca vopseaua de pe spoiler mai exista! Pentru ca mai mult ca sigur, vei ramane fara ea dupa 2-3 vizite la spalatorie!
Memorat
marius
Vizitator
« Răspunde #3 : Noiembrie 28, 2007, 01:40:00 »

fratilor JALE MARE . dupa 3 saptamani mi-am scos masina de la SOCOM dar nu va spun decat ca si-au batut joc de mine . trebuia sa imi puna piese noi dar nu a fost asa . Spoilerul cica e nou dar m-am uitat atent la el si e lovit intr-o parte , reparatiile sunt prea vizibile ( mecanicul lui peshte ) . cat desre vopsea pana acum a rezistat . am vorbit cu ei ca nu le dau drumul la plata din partea asiguratorului pana nu imi pun piese noi la masina asa cum era stabilit de asigurator . au zis ca bine , va vom pune piese noi ( deci AU RECUNOSCUT CA AU UMBLAT CU MAGARII ) si sa le las masina acolo sa mi le puna . le-am zis ca eu nu mai las masina acolo deoarece nu ma pot lipsi iarasi de masina si sa ma contacteze atunci cand au adus piesele si cand sunt toate pregatire ca sa merg in service cu masina si sa stau acolo atunci cand mi le schimba . au trecut 3 saptamani de atunci si nu am primit niciun telefon de la ei ( nici eu nu am dat  drumul la bani ) .SUNT NISTE NESIMTITI dar daca ei vor sa ramana fara banii de la asigurator e problema lor . ma gandesc f serios sa anunt si OPC-ul ca sa fie sanctionati . probabil pana la urma voi merge in alt service sa imi inlocuiesc piesele vechi cu altele noi si SOCOM sa ramana fara banii de reparatie .
evitati SOCOM-ul si va fi mai bine pt voi .
Memorat
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #4 : Noiembrie 28, 2007, 02:02:51 »

Salut! Ma bucur ca ai raspuns...Ma gandeam ca ai uitat de noi! Embarrassed

Asadar! La OPC mergi degeaba! Trebuie sa mergi la RAR sa faci o sesizare asa mai completa cu amanunte! Eventual daca ai poze de la accident si de dupa + reparatia facuta de ei, e foarte bine! Sa le atasezi in sesizare si eventual sa mearga si asiguratorul cu tine! Doar asa poti rezolva! Dar ia zi-mi cine e Domnu` cu care ai vorbit despre reparatii si alte chestii? Daca e Cristi, cel de la intrare (in cladirea aia mica cu geamuri murdare) Lips Sealed Lips Sealed...slabe sanse! E un magar mare de tot! Eu i-am dat si spaga si alte atentii numai sa imi faca bine masina...si degeaba! Deja raman fara vopsea!

Vezi ca Doamna de la Casierie e mai de treaba, iti mai da 1-2 sfaturi bune!  Smiley ! Mai poti trata cu ea....In rest! Nu prea ai ce face!  Sad

Acum....Sa te feresti si de Sermecom pt ca si ei sunt niste golani! O revizie la un Matiz a costat 700 RON!!!  Shocked Shocked Shocked Shocked Repet: 700 RON! Si ce i-au facut? Mai nimic!

Un service bun vezi la Comat la bariera dintre Pacurari si Dacia sau cel de langa AMRS pe Pacurari (cum urci spre liceul Negruzzi). Iti mai recomand si cel de peste strada de Dacia Service

Trateaza cu asiguratorul...Stiii tu mai bine cum sa nu vireze banii in cont si sa iti permita sa schimbi service-ul. Pana una alta ruleaza cu masina asa...!

Mai astept si alte raspunsuri de la tine!

Succes!
Memorat
MariuS
Vizitator
« Răspunde #5 : Decembrie 14, 2007, 12:03:35 »

Ola din nou !
uite ca au trecut aproape 2 luni de la accident si astia de la Socom nu au primit inca banii ( si asta numai datorita mie ) . M-au sunat sa ma roage sa merg la ei sa imi schimbe spoilerul vechi cu unul nou dar de fiecare data le ziceam ca sunt in delegatie si nu pot ajunge . Pot circula f bine si cu spoilerul asa , nu ma deranjeaza deloc , si am de gand sa ii tin pana la anu' si apoi sa merg la ei sa imi schimbe spoileru ' . Banii .. Smiley) vor fi virati un pic mai tarziu  Wink , am vorbit cu asiguratorul si lui ii convine de minune sa ii intarzie la plata . Lasa-i sa se oftice si sa se roage de mine poate pe viitor cei care vor merge la ei vor fi tratati mai bine si cu mai multa atentie ca daca patesc ca noi ...  Lips Sealed
Multumesc pt sugestiile de service-uri bune din Iasi dar sper sa nu mai am nevoie de asa ceva .
Iti doresc Sarbatori Fericite si un An Nou cat mai fericit si plin de realizari  .  
Memorat
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #6 : Decembrie 14, 2007, 01:25:13 »

Multumesc mult de urari...si tie la fel! Numai bine si drum bun fara evenimente Cheesy
Memorat
Adiiiii
Vizitator
« Răspunde #7 : Ianuarie 11, 2008, 09:18:25 »

Tocmai mi-am luat si eu o teapa puternica la acest service "autorizat" de cacat. Mi s-a stricat o piesa, care in mod normal trebuia schimbata pe garantie. Ei ce au facut:  ori cand au desfacut acolo ansamblul, vreo unul mai priceput a rupt un anume sigiliu, ori efectiv mi-au luat piesa mea, care probabil era intacta si mi-au pus alta si defecta si cu sigiluil rupt. Respectiva piesa se numeste corp clapeta acceleratie. Practic mie mi s-a blocat acceleratia in mers ca si cum ceva nu o mai lasa sa revina in pozitia normala. In prima faza mi-au zis ca e cablul de acceleratie care s-ar fi scamosat/destramat si care agata undeva, iar dupa vreo 4 ore ma cheama la dansii sa-mi arate sigiliul rupt de la acea clapeta si sa ma acuze pe mine cum ca as fi umblat eu acolo si de asta s-a stricat piesa si bineinteles "sigiliul". Ca sa ajungi la acea clapeta, am vazut ca este un pic  de munca si de desfacut, adica nu e chiar asa la indemana oricui. Eu ma ocup de vanzari FMCG de vreo 10 ani, deci practic nu am nici o treaba cu mecanica auto ca sa ma apuc eu de reparat sau surubarit mai ales ca masina e in garantie (17 mii Km si vreo 6-7 luni). Mai e varianta sa-mi fi schimbat respectiva piesa acum 1 luna (cand am facut revizia la 15 mii Km) si s-o fi pus astfel incat sa ma mai tina o perioada si dupa aia sa ajung la mana lor. Asa ceva nu am mai vazut in nici un alt service de cate ori am mai facut revizii sau diferite reparatii.
Memorat
ADRIAN
Vizitator
???
« Răspunde #8 : Aprilie 27, 2009, 12:15:33 »

DE CE NU INCERCATI LA ROBBY CAR....IN CUREA INCOMULUI...PE POITIERS NR2.. PATRONUL E MEREU ACOLO SI LUCREAZA CU MANA LUI...VA DATI SEAMA CA II CONVINE SA FACA TREABA BUNA.... MERG LA EL DE CATIVA ANI SI MEREU A FACUT TREABA BUNA SI LA PRETURI ACCESIBILE DACA CUMPERI PIESELE DE LA EL....DESTUL DE IEFTIN...INCERCATI...EVENT VB CU EL DIRECT 0740 066 824....ROBERT.
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Piese auto, service  |  Subiect: Dezamagit - Service Socom Iasi
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -