Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Probleme tehnice  |  Subiect: Problema electrica SEAT TOLEDO 1.9 TDI 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Problema electrica SEAT TOLEDO 1.9 TDI  (Citit de 9833 ori)
Bogdan3l89
Newbie
*

« : Aprilie 13, 2009, 09:06:33 »

Salutare !!!
Am si eu o problema electrica la masina...AM FACUT O MARE PROSTIE
Ieri m-am gandit sa probez cd-player-ul auto pe care l-am achizitionat recent la masina.Pana aici toate bune si frumoase. Singura sursa de tensiune 12V la mine in masina era de la o mufa unde puteam conecta incarcatorul pentru telefon (sau ceva de genul).Am tras 2 fire (+ si -) de acolo si le-am conectat la cd-player.L-am probat.....a cantat frumos dupa care l-am oprit(cd-playerul era pus pe bordul masinii).Am deconectat plusul de la spatele cd-playerului (insa minusul a ramas conectat la masa lui).Nu stiu ce doream eu sa probez pe-acolo si din greseala s-a atins plusul (care era suspendat in aer) de masa cd-player-ului (adica de minus).A facut o scanteie mica si dupa aia DEZASTRU...  Lips Sealed.Acum nu mai vine 12v de la cele 2 fire de la mufa pentru incarcator a masinii.Cred ca CD-playerul a scapat.Oare s-a impuscat vreun fir pe sub bord???Am luat la masurat toate sigurantele de la panoul de sub bordul masinii (unele erau arse dar,preventiv am pus o lita subtire intre pinii lor).Insa degeaba...tot nu vine 12v la cele 2 fire.
As dori daca se poate sa imi acordati niste sfaturi ceva.......sau poate un link cu cartea tehnica a masinii.
Va multumesc mult.....
Memorat
danielddd
Newbie
*

« Răspunde #1 : Iunie 19, 2009, 08:10:40 »

Maninile nemtesti mai au sigurante ``ascunse`` adinca nu numai cele din panoul de sigurante de sub bord,mai sunt cateva si in spatele tabloului.Dar cred ca ai rezolvat din aprilie si pana acu.Smiley
Memorat
cipri66
Vizitator
« Răspunde #2 : Noiembrie 07, 2011, 11:51:30 »

stiti careva ceva oferte la testere de diagnoza auto vreau sa imi achizitionez unu normal cu licenta sa fie tot legal si pe garantie,multumesc
Memorat
Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Masina mea  |  Probleme tehnice  |  Subiect: Problema electrica SEAT TOLEDO 1.9 TDI
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -