Informatii Auto - FORUM

Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont. Pagina principală | Ajutor | Caută | Autentificare | Creează un cont

Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Sfaturi la cumparare / vanzare  |  Subiect: Taxa de prima inmatriculare 0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Pagini: [1] Imprimă
Autor Subiect: Taxa de prima inmatriculare  (Citit de 14120 ori)
Alex
Administrator
Hero Member

« : Octombrie 15, 2007, 09:07:17 »

Aici vom incerca sa raspundem celor care stau in dubiu daca sa inmatriculeze o masina noua sau second hand in acest sfarsit de an, sau sa astepte pana in 2008, cand sunt mari sanse ca taxa de prima inmatriculare sa mai scada.
Memorat

Matiz "E-Classe" :p
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #1 : Octombrie 15, 2007, 09:15:23 »

adriaana m-a intrebat (printr-un mesaj privat):

Citat
Am vazut ca esti destul de informat,spune-mi te rogdaca mai stii ceva de taxa de prima inmatriculare pentru ca mi-am luat ,masina si ma costa taxa 2800 si stau in dubii daca sa o inmatriculz acum sau in ianuarie.

Daca nu ai nevoie de masina urgent, eu zic sa mai astepti pana in 2008, avand in vedere ca suma pentru taxa de prima inmatriculare este destul de mare (in cazul tau) si in mod sigur din 2008 vor fi ceva schimbari, in sensul miscorarii acesteia. Inca nu este nimic oficial, in momentul de fata se duc negocieri cu Comunitatea Europeana pentru modificarea modalitatii de calcul a taxei auto.
Memorat

doru
Vizitator
« Răspunde #2 : Noiembrie 27, 2007, 06:04:44 »

vreau sa inscriu un ford fiesta nou,motor de 1.4 benzina...nu am nici o idee despre taxa de inmatriculare ...voi stiti ceva,cam cat va trebui sa platesc?ms
Memorat
sergiu_i
Newbie
*

« Răspunde #3 : Noiembrie 28, 2007, 12:47:16 »

salut, cine ma poate ajuta cu un sfat, vreau sa inmatriculez un alfa romeo 156, motor 2.4 JTD din 2001,in prezent dupa calculele mele ma ajunge taxa de inmatriculare undeva la 3090 de euro , daca stie cineva sa o calculeze mai bine sa imi dea un raspuns mai exact si daca ar fi mai bine sa astept pana in 2008
va multumesc
Memorat
CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #4 : Noiembrie 28, 2007, 04:43:42 »

Salut! Daca inca mai ai numere valabile din strainatate (si ce bine ar fi sa ai pe cel putin 6 luni)...eu zic sa mai asteptI! Sa nu te grabesti sa arunci banii asa aiurea! Stiu ca masina te-a costat destul de putin in raport cu banii pe care ar trebui sa ii dai pe taxa! Asa ca asteapta sa treaca 1 Ianuarie...sa vedem ! Poate va fi un miracol!
Memorat
Tataitzu
Newbie
*

« Răspunde #5 : Noiembrie 29, 2007, 02:58:34 »

Salut,

Cine poate sa imi explice de ce a trebuit sa platesc taxa de prima inmatriculare de 250 EUR pt un logan diesel? Care va sa zica o masina noua EURO 4, produsa in Romania?

Multumesc,
Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #6 : Noiembrie 29, 2007, 03:55:18 »

Loganul diesel (1.5 dCI) are, in functie de normele de poluare 3 sau 4 taxa de inmatriculare de 558, respectiv 168 euro.
Nu vad cu s-a ajuns la tine la 250 euro.  Lips Sealed

ai aici calculatorul pentru taxa de inmatriculare.. convige-te!
Memorat

CRyS`
Sr. Member

« Răspunde #7 : Noiembrie 29, 2007, 04:31:06 »

Si inca ceva!

Citat
Tu alegi un Logan berlină diesel iar noi iţi plătim taxa de înmatriculare în valoare de 168 euro

Ofertă valabilă pentru orice versiune Logan berlină diesel aflat în stoc la 30 octombrie şi livrat în intervalul 30 octombrie – 3 decembrie.

Aceasta este o oferta de la Dacia! Sa inteleg ca ai cumparat masina in acest interval sau mai devreme....
Memorat
Varga Marius
Vizitator
« Răspunde #8 : Martie 21, 2008, 09:52:20 »

Am mers sa inmatriculez o masina din feb 2004 si mi-au zis ca se incadreaza in 4-6 ani si mi-au spus cat am de platit ,cand m-am dus la politie mi-au zis ca se incadreaza intre 2-4 ani!!!
Intrebarea este cum se calculeaza vechimea masinii,daca vreau sa o inmatriculez in martie 2008 la cati ani se incadreaza?
Cine stie il rog sa-mi raspunda cat mai repede!!!
Multumesc
Memorat
FlorinNN
Vizitator
« Răspunde #9 : Aprilie 10, 2008, 08:26:20 »

Detalii despre noua lege gasiti si aici:
http://www. taxapoluare. com/legislatie.htm
Aici va puteti calcula taxa actuala si cea noua, care va intra in vigoare de la 1 iulie 2008, precum si diferentele intre cele 2 taxe:
http://www. taxapoluare. com/calculator-taxa.htm
Aici va puteti verifica nivelul noxelor (CO2) necesare noului calcul al taxei:
http://www. taxapoluare. com/emisii_rezultate.htm
precum si alte lucruri, ca: nivel zgomot, normal de poluare, consum, etc
Iar aici gasiti 3 PDF-uri cu decizii de anulare in instanta a taxei, din Club Timisoara si Ialomita:
http://www. taxapoluare. com/utile.htm
« Ultima modificare: Aprilie 10, 2008, 08:28:36 de către Alex » Memorat
Alex
Administrator
Hero Member

« Răspunde #10 : Mai 13, 2008, 02:31:20 »

Senatul anulează taxa auto dar decizia o ia Camera Deputaţilor

Plenul Senatului a adoptat, astăzi, un proiect de lege iniţiat de PDL care prevede anularea taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule şi restituirea sumelor încasate din această taxă auto, în termen de 90 de zile de la depunerea solicitării. [detalii...]
Memorat

Pagini: [1] Imprimă 
Informatii Auto  |  Auto  |  Utile  |  Sfaturi la cumparare / vanzare  |  Subiect: Taxa de prima inmatriculare
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.

- Home - Stiri auto - Promotii masini - Masini noi - Info Utile - Wallpapers - Anunturi masini sh - Sitemap - Contact -